Vaše otázky posielajte na agrocs@agrocs.sk
Kto raz ochutná vlastné paradajky, nebude už chcieť iné!
Vypestovať si vlastné paradajky nie je vôbec zložité – pestovať môžete v záhone, v skleníku, ale aj v nádobách na balkóne panelového domu! Tajomstvo úspešného pestovania spočíva v komplexnej starostlivosti o rastlinu od koreňov až po listy.
Neexistuje žiadny zázračný elixír, ktorý by túto komplexnú starostlivosť nahradil. AGRO CS vám ponúka pomoc v podobe štyroch malých pomocníkov. Nechajte si od nich poradiť!
Paradajky je najlepšie vysadiť ako predpestované sadenice. Dbajte na to, aby neboli vytiahnuté, mali sýtozelené listy a bohatý koreňový systém. Výsadbu vykonajte od konca apríla do konca mája – záleží na počasí a odrode, a to na slnečné miesto. Nepísaným pravidlom je výsadba až po zamrznutých. Pred výsadbou udržujte koreňový bal paradajok vlhký. Jednotlivé sadenice vysádzajte na dostatočnú vzdialenosť od seba do špeciálneho substrátu so štartovacou dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO ZahradnÍckY substrÁt sO ŠTARTOVACOU dÁvkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexom a aktívnym humusom). Pokiaľ sú sadenice vytiahnuté, saďte ich šikmo, až k prvej časti listov. Ihneď po výsadbe rastlín nezabudnite poliať! Pokiaľ máte strach z náhlych nočných mrazov, zakrývajte paradajky na noc záhradkárskou bielou textíliou.
POZOR! Paradajky sú vysoké rastliny, a je potrebné ich pripevniť k opore (drevené alebo kovové tyče). Do záhonu alebo nádoby ich umiestnite ešte pre výsadbou, aby sa rastlinám nepoškodili korene.
Sadenice paradajok vyviažte k oporám. Tyčkové paradajky veďte na jediný výhon (bočné výhony vylamujte) – je to istota väčšej úrody. Maximálna výška tyčových rastlín by mala byť asi 150 cm – potom hlavný výhon zaštipnite; rastlina sa tak nebude vysiľovať a všetku svoju silu dá do plodov (nie do stonky a listov). Kríčkové paradajky tvarujte tak, aby bolo vo vnútri kríkov dostatok svetla. Paradajkám prospieva nakyprená pôda, dobré je aj prihrnutie substrátu ku stonke;viac narastie koreňový systém, a s ním aj neskoršie výnosy.Veľmi dôležitá je závlaha. Pri nedostatku vlahy plody praskajú, sú malé a deformované. Zalievajte ráno alebo večer,a to priamo ku koreňom, nikdy nie na list! Nezabúdajte na pravidelnú výživu – aplikujte 1 x za 14 dní hnojivovú zálievku hnojivom s čo najvyšším obsahom živín a mikroprvkov –– tie rastliny potrebujú ako človek vitamíny; týmto hnojivom je 100%ne KRISTALON! Na začiatku rastu zelenej hmoty hnojte KristalonOm Štart; akonáhle sa začnú objavovať prvé kvety, prejdite na Kristalon Plod a kvEtalebo jeho modernejší variant Kristalon Gold s aktivÁtorOm kvItNUTIA. Z jedného balenia získate 500 l hnojivovej zálievky.
Aby zostali paradajky stále vitálne, boli odolnejšie voči stresom a mali maximálnu možnú násadu kvetov, striedajte hnojivovú zálievku Kristalonu s aplikáciou Vitality Komplexu – jeden týždeň KRISTALON a ďalší týždeň Vitality Komplex. Ten obsahuje jedinečnú zložku, ktorú každá rastlina potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj -prírodné enzýmy zo zažívacieho traktu kalifornských dážďoviek pre urýchlenie všetkých procesov v rastline. Jedna aplikácia Vitality Komplexu plnohodnotne nahradí jedno bežné hnojenie! Zálievka Vitality KomplexOmpôsobí na rastliny ako živá voda!
Počas rastu paradajok nezabudnite na prevenciuproti chorobám a škodcom; základom je kvalitná výživa podľa kroku 3. Proti cicavým škodcom (vošky, molice a pod.) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prírodný prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zničí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Nezabudnite postrek aplikovať aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! Z najčastejších chorôb sa na paradajkách vyskytuje pleseň zemiaková – na listoch vznikajú od okrajov nepravidelné, sivozelené škvrny, ktoré postupne schnú. Choroba neskôr môže napadnúť aj stonku a plody. Aj tu je potrebné začať včas s prevenciou.